آزمونهای ایتالیایی چلی CELI

       مدارک مورد نیاز جهت گرفتن ویزا تحصیلی

چلی- گواهینامه آموزش زبان ایتالیایی عمومی (CELI)
به استحضارمیرساند آزمون چلی در تاریخ دوشنبه 27 آبان 98 برگزار و هماهنگی های لازم از طرف مدرسه ایتالیایی قیطریه با کنسولگری ایتالیا در تهران برای معرفی پذیرفته شدگان به آن سازمان محترم انجام خواهدشد. شایان ذکر است سطح آزمون زبان توسط خود کنسولگری ایتالیا تعیین و در سایت  سفارت   اعلام  میگردد. 

 

لوکیشین محل برگزاری آزمون چلی 18 نوامبر 2019 #مدرسه_ایتالیایی _قیطریه

https://goo.gl/maps/XTNYJcmEYe52

نکات ضروری
کارت شناسایی همراه داشته باشید.(ترجیحا پاسپورت)
همراه داشتن موبایل، تبلت، هندزفری، هدفون و هرگونه وسیله ارتباطی الکترونیکی اکیدا ممنوع میباشد.(در صورت همراه داشتن مسول نگهداری از آن شخص داوطلب می‌باشد و با وجود اینکه مکانی جهت قراردادن وسایل داوطلبان در نظر گرفته شده‌است، عوامل اجرایی هیچ‌گونه مسولیتی در قبال نگهداری وسایل داوطلبان ندارد.)
هرگونه تاخیر به هر بهانه ای مجاز نمیباشد، به موقع حاضر شوید.
 خودکار مشکی یا آبی همراه داشته باشید.
 همراه داشتن کتاب، دیکشنری و هرگونه جزوه یا کاغذ ممنوع میباشد.
رعایت کلیه قوانین جمهوری اسلامی ایران از طرف داوطلبان کاملا الزامیست.
داوطلبین گرامی دقت فرمایند پس از شروع آزمون به هیچ عنوان امکان ورود به سالن وجود ندارد.(به موقع حاضر شوید.)

خاطر نشان می‌سازد آزمون شفاهی سه ساعت پس از آمون کتبی(ساعت 16:00) در محل مدرسه ایتالیایی قیطریه(مجتمع فنی تهران نمایندگی قیطریه) آغاز می‌گردد.

https://goo.gl/maps/CD3QgAw8zmn

 همچنین به اطلاع می‌رساند پذیرفته‌شدگان در آزمون‌های پیشین با در دست داشتن مدرک شناسایی، روزهای شنبه تا چهارشنبه جهت گرفتن اصل مدرک CELI می‌توانند به مدرسه ایتالیایی قیطریه مراجعه کنند.
همچنین یادآور می‌شود، داوطلبانی که در سایر مراکز امتحان چلی قبلا امتحان داده‌اند و فقط در یک قسمت پذیرفته شده‌اند، می‌توانند در مرکز آزمون مدرسه ایتالیایی قیطریه آن قسمت مردود شده را دوباره امتحان بدهند.

  • مدرک گواهی زبان ایتالیایی (CELI) برای بزرگسالان تحصیل کرده، مورد تایید وزارت امور خارجه و وزارت آموزش عالی است. و مهارت های زبان ایتالیایی را تایید می کنند و در زمینه کار و تحصیل در ایتالیا  قابل استفاده هستند. آزمون CELI به دوره‌های مختلف تقسیم شده است:  چلی مهاجران(برای مهاجرت) و چلی نوجوانان.

برتری ویژه این امتحان نسبت به سایر امتحانات مشابه این است که سوالات بر اساس شرایط داوطلبان با هر تجربه ، طراحی شده است و روش‌های انتخاب شده یادگیری زبان ایتالیایی در روند امتحان‌های چلی تغییری ایجاد نمیکند.
آزمون‌های مختلف چلیِ مدرسه ایتالیایی قیطریه، روش‌های ارزشیابی(آن‌هایی که در متن مدرک صادرشده نوشته می‌شوند) و وسواس‌های حاضر در روند طراحی موارد آزمون، همه بر اساس چارت مشترک زبان‌های اروپایی در سظح‌های مختلف هستند.
وزارت آموزش عالی و تحقیقات ایتالیا آزمون CELI 2(B1)  را به عنوان گواهی معتبر برای ارزیابی سطح آگاهی زبان ایتالیایی مورد نیاز جهت ثبت‌نام در دانشگاه‌های ایتالیا که به وسیله دانشگاه‌ها مشخص شده‌است را معرفی می‌کند.
CELI 4 و CELI 5 به عنوان مدارک معتبر برای ارزیابی سطح آگاهی زبان ایتالیایی، برابر با دانشجویان ایتالیایی الاصل معرفی شدند. بدیهی است که هر دانشکده می‌‌تواند آزمون ورودی مورد نظر خود را درخواست کند.
وزارت کار و امور اجتماعی مدارک CELI را در زمینه‌های مهاجرت(کاری) معرفی می‌کند و از گسترش آن به واسطه بالا بردن سطح آموزشی شناخت زبان ایتالیایی شهروندان بزرگسال خارج از اتحادیه اروپا و کودکانی که به طور مرتب در ایتالیا حضور دارند حمایت میکند. دولت یونان مدارک CELI را به عنوان، عنوان‌های زبان‌شناختی معتبر در جامعه تحت حکومت خود معرفی می‌کند.
ثبت‌نام
خاطرنشان می‌سازد که نحوه ثبت‌نام، پایان مهلت مقرر و هزینه پرداختی‌ آزمون‌ها بسته به اینکه داوطلب در شهر پروجا یا یکی از مراکز رسمی آزمون در اقسا نقاط دنیا آزمون می‌دهند، متفاوت است. 
روش ثبت‌نام 
توصیه می‌شود قوانین مربوط به هر آزمون را مطالعه فرمایید.
حضور داوطلب در مراحل ثبت‌نام الزامی نیست.
تقاضای ثبت‌نام در آزمون‌ها باید بر اساس فرم‌های حاضر در مرکز آزمون مربوطه ارایه شوند.
لطفا توجه داشته باشید که رسید مبلغ پرداخت را نگه‌دارید.
تقاضا می‌شود حتما آدرس ایمیل قابل دسترس خود را در کادر مربوطه بنویسید.
فقط تا شروع آخرین روز مهلت ثبت‌نام امکان تایید مکان(مرکز آزمون مورد نظر) و زمان آزمون وجود دارد.
پایان مهلت ثبت‌نام
برای کسی که قصد آزمون دادن را در یکی از مراکز آزمون در ایتالیا یا در سایر نقاط دنیا دارد، فقط تا دو ماه قبل از تاریخ برگزاری آزمون زمان برای ثبت‌نام دارد.
هزینه آزمون
هزینه آزمون‌ها توسط مراکز آزمون تعیین می‌شوند.
به خاطر داشته باشید هزینه آزمون در صورتی داوطلب خواستار تنها یک بخش(فقط بخش نوشتاری یا فقط بخش گفتاری) از آزمون باشد، %30 درصد کاهش می‌یابد.

CELI 2- B1

CELI 2-B1 سطح شناخت زبان ایتالیایی درمقطع B1 را گواهی می‌کند.

داوطلب باید توانایی زبانی خود را تا جایی که بتواند موقعیت احتمالی زندگی اجتماعی و کاری خود را در کشور ایتالیا مدیریت کند را گسترش داده‌باشد.

داوطلبانی که به واسطه دانش زبانی خود می‌توانند بیان علایق، موضوعات رایج و محیط تحت تاثیر خود را مدیریت کنند و همچنین کسانی که به طور خیلی ساده امیدها وآرزوهای خود را بیان کنند و در ادامه بتوانند توضیحاتی به طور خلاصه درباره دلایل و منطق‌های خود ارایه دهند، در سطح B1 هستند.

ساختار آزمون

CELI 2 از چهار مهارت  تشکیل شده‌است:

مهارت 

شرح مهارت

زمان مقرر

سهم هر مرحله از کل آزمون

درک مطلب متن‌های نوشتاری

-چهار گزینه‌ای

-وصل کردنی

-کامل کردنی

 

 

 

2 ساعت

 

%25

تولید متن‌های نوشتاری

-کامل کردن یک فرم(فرم یا پرسشنامه)

-یک آگهی

یک نامه

 

 

%25

درک مطلب متن‌های صوتی

-چهار گزینه‌ای

-وصل کردنی

20 دقیقه

%25

استراحت

آزمون شفاهی

مکالمه

15 دقیقه

%25

ظوابط ارزشیابی

نتیجه نهایی با به کار گیری پنج حرف اعلام می‌شود، سه تای اول نتایج قابل قبول و دو تای آخر نتایج مردود هستند:

A: Ottimo عالی

B: Buono خوب

C: Sufficiente متوسط

 

D: insufficiente بد

E: gravemente insufficiente خیلی بد

این ارزشیابی بر اساس قوانیین ارزشیابی چلی، ماده شماره 1.16 ثبت شده در دانشگاه پروجا(زبان و ادبیات)، می‌باشند.