Composer چیست و چطور از آن استفاده نماییم ؟

1396/05/01

مقاله عمومی

خلاصه مقاله : Composer یک نرم افزار مدیریت بسته های نرم افزاری است که این بسته ها را از وب سایت GitHub دانلود می نماید , مزیت استفاده از کامپوسر زمانی نمایان می شود بخواهید از نرم افزاری استفاده نمایید که خود از چندید نرم افزار دیگر به عنوان کتابخانه استفاده می نماید...

Composer یک نرم افزار مدیریت بسته های نرم افزاری است که این بسته ها را از وب سایت GitHub دانلود می نماید , مزیت استفاده از کامپوسر زمانی نمایان می شود بخواهید از نرم افزاری استفاده نمایید که خود از چندید نرم افزار دیگر به عنوان کتابخانه استفاده می نماید , همانطور که انتظار دارید دانلود و استفاده از تمام این بسته های نرم افزاری سخت و زمان بر می باشد اما Composer تمامی بسته ها را بر اساس اطلاعاتی که به آن داده شده دانلود می کند و در پوشه مورد نظر قرار می دهد !

از دیگر مزایای کامپوسر میتوان به autoload آن اشاره کرد یعنی هر زمان که نیاز به کلاسی داشته باشید مثل قبل، از آن استفاده می‌کنید و Composer درصورت نبود کلاس در namespace فعلی، فایل آنرا برای شما include می‌کند. برای همین Composer در دسته‌بندی مدیریت وابستگی‌ها یا Dependency Manager قرار دارد.

 

Composer را می توان در wamp یا lamp و یا هر سیستمی که php برروی آن نصب باشد استفاده نمود

در سیستم عامل لینوکس (debian base) مثل ubuntu میتوانید با دستور زیر آنرا نصب نمایید :

?

1

sudo apt-get install composer

اما در سیستم عامل ویندوز و نرم افزار wamp کار کمی سخت تر می شود !

ابتدا آخرین نسخه کامپوسر را از اینجا دانلود نمایید!

بعد از اجرای برنامه در ویندوز در بخش Select Component تنظیمات پیشفرض را تغییر ندهید وبر روی Next کلیک نمایید :


سپس در بخش بعدی کامپوسر به جستجوی نرم افزار php بر روی سیستم شما می پردازد اگر به درستی wamp را نصب نموده باشید چیزی شبیه به تصویر زییر را مشاهده می نمایید :


در این مرحله باید به اینترنت وصل باشید تا کامپوسر از سایت getcomposer.org دانلود شود , پس از این مرحله نصب تمام میشود

برای دانلود پکیج ها توسط composer باید ترمینال linux را باز نمایید یا در ویندوز فایل php.exe را اجرا نماید  و طبق الگوی زیر دستور دهی نمایید :

?

1

composer create-project laravel/laravel /var/www/html/laravel 5.3

در دستور بالا مثدار اول مشخص می کند میخواهید یک پروژه جدید ایجاد نمایید و در قسمت دوم اسم پروفایل و نام  بسته را مشخص می نمایید در قسمت سوم محل ذخیره پروژه و در قسمت آخر نسخه مورد نظر !

به همین راحتی پروژه شما بر روی سیستم دانلود می شود !

برای اضافه کردن پکیج به پروژه فعلی ترمینال را در مسیر پروژه قرار دهید (با دستور cd ) سپس طبق زیر دستور دهی نمایید :

?

1

composer require laravelcollective/html

بسته laravelcollective/html بر روی پروژه فعلی سوار می شود !