نرم افزارهای گرافیک و کاربردشان را بهتر بشناسیم

1396/10/19

هنر

خلاصه مقاله : نرم افزار فتوشاپ(Photoshop):قدرتمندترین نرم افزار گرافیکی در زمینه ادیت و اصلاح است.این نرم افزار یکی از مهمترین برنامه هایی می باشد که در شاخه های مختلف گرافیک دیجیتال کاربردهای فراوان داشته و فراگیری آن سبب افزایش قدرت اجرای هر نوع تصور و خیال در زمینه تصویر سازی های دیجیتال...

نرم افزار فتوشاپ(Photoshop):

قدرتمندترین نرم افزار گرافیکی در زمینه ادیت و اصلاح است.این نرم افزار یکی از مهمترین برنامه هایی می باشد که در شاخه های مختلف گرافیک دیجیتال کاربردهای فراوان داشته و فراگیری آن سبب افزایش قدرت اجرای هر نوع تصور و خیال در زمینه تصویر سازی های دیجیتال ، ویرایش و رتوش تصاویر ، طراحی و گرافیک دیجیتال ، آماده سازی تصاویر جهت استفاده در نرم افزار های ویرایش گر فیلم،طراحی وب سایت و اپلیکیشن و کاربردی فراوان در ویرایش تصاویر تولید شده در نرم افزارهای 3 بعدی( پست پروداکشن) در صنعت معماری و ساختمان و ....را خواهد داشت.

توصیه می شود که این نرم افزار را جهت کارآیی بهتر و قدرتمندتر حتما در کنار یک نرم افزار برداری ( وکتور) مانند کورل یا ایلاستریتور فرا گرفته شود.

بعد از اتمام دوره فتوشاپ ، کاربران توانایی طراحی گرافیک و ساخت انواع ست اداری ، کاتالوگ ، بروشور، بنر،لیبل بورد، ساخت البوم های دیجیتال ، ساخت و طراحی حروف( تایپوگرافی)، ساخت جلوه های ویژه روی تصاویر ، ویرایش ، ادیت و رتوش عکس و ... خواهند داشت.

نرم افزار کورل(Corel):
یکی از نرم افزارهای قدرتمند برداری ( وکتور ) است که به عنوان یکی از نرم افزارهای حرفه ای و تخصصی در گرافیک ، طراحی و چاپ استفاده می شود .

این نرم افزار با قابلیت ها و ابزارهایی که در اختیار کاربران می گذارد ، امکان خلق هر نوع اثر 2 بعدی مانند آرم ، لوگو ، فونت ، قالبهای دایکات، برش های لیزر ، ساخت حروف برجسته ، تندیس و .... را داده و به عنوان یکی از نرم افزارهای مطرح در بازار کار ایران شناخته شده می باشد .

کاربران با فراگیری این نرم افزار قابلیت این را خواهند داشت که در زمینه طراحی و گرافیک ساخت لوگو ، آرم و حروف ، کاتالوگ ، پوستر، بروشور ، بنر، قالبهای صنعتی ، جعبه سازی ، بسته بندی، برش  و حک لیزری ، طلاسازی  و ... کار کنند.

 

 

نرم افزار ایلوستریتور(Illustrator):
این نرم افزار یکی از نرم افزارهای قدرتمند وکتور بوده و از خانواده ادوبی می باشد.
این نرم افزار همانند کورل در دنیای وکتورهای 2 بعدی حرف های زیادی دارد و در ساخت و پردازش انواع تصتویر وکتور 2بعدی ، آرم ، لوگو ، و ... بسیار استفاده می گردد.

به غلط در بین بعضی از هنرجویان و کاربران نرم افزارهای گرافیکی جای گرفته که مثلا نرم افزار ایلاستریتور میتواند جایگزینی برای نرم افزارهای مشابه مثل کورل باشد .
ولی ذکر این نکته ضروری و حیاتی می باشد که هر کدام از این نرم افزارها در حوزه خود منحصر بهفرد بوده و بهترین نوع استفاده از آنها به صورت مکمل است به این معنی که مثلا ساخت و ساز انواع لوگو ، آرم و ... در کورل راحتر بوده ولی ساخت وکتورهایی که افکت ، رنگ آمیزی و جلوه های بصری دارد، ایلوستریتور واقعا عالی می باشد.
اگر کسی بتواند از هر 2 این نرم افزارها بجا و درست استفاده کند مطمعنا می تواند پروژه های خارق العاده و حرفه ای را اجرا کند.

کار آموزان پس از فراگیری این نرم افزار می توانند انواع پروژه های تصویرسازی کتابها ، آرم ، لوگو ، تایپوگرافی ، ساخت وکتورهای 3 یعدی، آیکون ، کاتالوگ، بروشور و پوستر و ... را انجام دهند.

نرم افزار ایندیزاین :(Indesign)

در حوزه مدیریت و چیدمان متنی به یقین یکی از مطمعن ترین و قوی ترین نرم افزارهای روز دنیا می باشد .

این نرم افزار از خانواده بزرگ ادوبی بوده و قابلیت کار و ادیت حرفه ای متن و نوشته را در تعداد صفحات زیاد به ما
می دهد.

کاربران با یاد گرفتن این نرم افزار در کنار نرم افزارهای مانند فتوشاپ ، کورل و ایلوستریتور به طور قطع قدرت و توانایی خاصی را در انجام پروژه های مختلف طراحی و گرافیک به دست خواهند آورد و به راحتی جذب بازار کار خواهند شد.
چرا که در هر زمینه ای ابزار و نرم افزارهای مرتبط را فرا گرفته و از ترکیب آنها می توانند اجراهای منحصر به فردی را انجام دهند.

کاربران پس از فراگیری این نرم افزار قابلیت اجرای پروژه هایی مانند صفحه بندی و طراحی انواع کتاب ، مجله ، کاتالوگ های مستر، سررسید ، تقویم ، روزنامه و نشر الکترونیک را خواهند داشت.